• zalgotext@sh.itjust.works
    link
    fedilink
    English
    arrow-up
    2
    ·
    12 hours ago

    Looking at price-per-use is only helpful if you have it in your budget right then to spend the full amount. For some, they can’t spare that $5 on a frivolity because it’s allocated to a necessity like food.

    • Kusimulkku@lemm.ee
      link
      fedilink
      English
      arrow-up
      1
      arrow-down
      1
      ·
      edit-2
      12 hours ago

      In my store there was an 1,5€ one, the store brand. And we’re not a cheap country. I’m sure there’s situations where someone couldn’t even save up 1,5-5€ for fabric softener every what, six months or more, because it all goes to necessities, but I doubt that’s at all typical. At least in the sense that the cost of it would be a serious reason people don’t use it.

      A much more likely reason is that it’s not at all necessary. It can make clothes smell and feel nicer, but that’s just extra. I personally don’t use it, I actually prefer the “fresh” smell of no-fragrance laundry detergent.

      • zalgotext@sh.itjust.works
        link
        fedilink
        English
        arrow-up
        3
        ·
        11 hours ago

        I think you might be more privileged than you think in this case. Making the choice between feeding oneself and buying a frivolity like fabric softener isn’t that uncommon in the US, where a huge chunk of people live paycheck to paycheck.

            • Kusimulkku@lemm.ee
              link
              fedilink
              English
              arrow-up
              1
              arrow-down
              1
              ·
              10 hours ago

              No I mean not a huge privilege overall. We’re talking about 1,5€. Some people are in really, really dire situation and truly can’t afford that but yeah not very many, let’s be honest.