I get that the point is inflation, but why eggs? If they went to $12/dozen, it would cost me like $4 extra dollars per week.
If we count fast food breakfast sandwiches and meals at places maybe 6 or 7 a week. If not, zero, as I usually make regular ol sandwiches at home.
I forgot to count those - i do grab a breakfast burrito or sandwich for lunch about once a week.
5-6, and eggs aren’t expensive yet. I guess wherever we get eggs from don’t have avian flu yet …. Although it’s here in the wild
I have a bowl of cereal (yogurt and fruit) during the week, but usually make something with eggs on the weekend.
I haven’t eaten eggs in a decade, they’re surprisingly easy to avoid.
Username does not check out
My pancakes never use eggs, but waffles so.
There are vegan egg substitutes like a flax egg. Here’s my favorite waffle/pancake recipe.
With cooking and baking, 12+ per week. Which is about USD 5.60 for the XL bio eggs from the farm shop.
Luckily, I am not in the US.
Family of four. We probably go through 10 to-12 eggs a day much of the time. Scrambled eggs, French toast, homemade bread, cookies, pancakes, frittatas, huevos rancheros tacos… It adds up. I recently started buying the 18-egg packs because it’s more cost-effective.
Same same. Family of 4, we use a bit over a dozen if I dont make quiche, 18 if I do.
~30
Whatever gets put in pad Thai once a week.
0
It depends. Eggs are part of cakes and pancakes, and a very quick to cook healthy thing to eat. Family of 4 now, we go through between 8 eggs on a light week and 32 eggs on a week I make a lot of egg stuff, or if someone is bulking, like today I made shakshuka for supper and a cake, that’s eight eggs in one meal.
I think they are a commodity and historically a cheap source of animal protein, that’s why they are talked about.
Protein is not a nutrient that anyone is deficient in. Any plant that humans eat provides enough protein if you consume enough to meet your calorie requirements. You have never met a person who is in protein deficiency who was not also literally in starvation from not having eaten. The whole “we need a cheap source of protein” thing is a myth. It’s everywhere, it’s inescapable. It’s literally the building blocks of all life on Earth. It’s like people in the 50s extolling the health virtues of smoking, it’s pure marketing bullshit that we have become completely steeped in.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Sarcopenia
Sarcopenia is a real thing, happening to people who eat a “healthy” diet.
The fact of the matter is most people are not eating enough bioavailable and complete protein (with all the essential amino acids). If your missing any of the amino acids you can’t use that “protein”
Not to mention food labels use crude protin, a measure of nitrogen, they don’t actually measure the amino acids.
Sadly this means many people trying to hit their moderate protein targets of 1g/kg bodyweight are absolutely not getting enough protein.
Using this graph as an example, different foods have different amounts of bioavailable nutrition. Nobody is going to eat 12kg of processed grains a day to hit their minimums.
Because eggs are seen as a very reasonable weekly purchase that a consumer can see a price delta in over a short period of time.
Normally around 6. Ill make scrambled eggs with 3 eggs for breakfast twice a week
This is me. I make a default breakfast a few times a week but only 2 eggs per meal, along with sautéed greens with cherry tomatoes, a small tortilla wedge, blueberries and some sausage.
So it’s costing you $1-2 more per week?
Maybe. I feel like the brand I get maybe has went up .50-$1 the past couple years
A few a week, apparently 3 to 4 a week is optimum for health.
I mostly use them for baking. I will probably just switch to substitutes going forward. I can live without eggs.
Corporate farming better get its shit together or consumers are going to learn to live without.
How many do you use in a week? I can’t think of enough baking for it to make a huge difference in my life. Going from $2 to $4 per dozen costs me an extra dollar per week.
Zero now that the price has gone up.
How much had the price changed where you are?
I last bought eggs around $3.50, now they’re just shy of $5/dozen.
Me, 10-18. 2 per work day for egg Sammy. Then weekends depend on omelets and other meals depending on recipe. 10 minimum tho. Brother has 1 more chicken than his family eats eggs so if anything I buy less eggs than most households per month.