I get that the point is inflation, but why eggs? If they went to $12/dozen, it would cost me like $4 extra dollars per week.
I get that the point is inflation, but why eggs? If they went to $12/dozen, it would cost me like $4 extra dollars per week.
With cooking and baking, 12+ per week. Which is about USD 5.60 for the XL bio eggs from the farm shop.
Luckily, I am not in the US.